מכירת דירה שהתקבלה בירושה

עו"ד סוזאנה זוקוב מציעה ליווי משפטי בתהליכי מכירת דירה שהתקבלה בירושה. התמחותה הן בתחום עסקאות מקרקעין והן בתחום ירושות מבטיחה ניהול התהליך בצורה היעילה ביותר.

מכירת דירה שהתקבלה בירושה היא תהליך מורכב ושונה ממכירת דירה שלא התקבלה בירושה, מבחינת הזכויות על הנכס, מיסוי ועוד. התהליך מורכב במיוחד כאשר מדובר על מספר יורשים ולא יורש יחיד.

חשוב לדעת שהזכויות על דירה שהתקבלה בירושה אינן עוברות באופן אוטומטי ליורשים. מומלץ להסתייע בשירותים על עורך דין צוואות וירושות כדי להבטיח מיצוי מלא של הזכויות. ראשית, במידה וישנה צוואה, יש לאתר אותה ואת היורשים המצוינים בה, לתקף אותה בהליך מול רשם הירושה, עד לקבלת צו צו קיום צוואה. רק לאחר מכן ניתן לקיים את הצוואה ולרשום את הזכויות על שם היורשים במרשם הרלוונטי.

גם אם ליורש יש כבר דירה בבעלותו, הדירה שקיבל בירושה לא תחשב במרבית המקרים לדירה נוספת. לכן, במידה ויהיה מעוניין למכור אותה, יהיה פטור ממס בתנאים מסוימים.

במידה וקיימים מספר יורשים, יוכלו להחליט – כיצד יחולקו הזכויות בנכס, האם להשכיר אותו, למכור אותו כפי שהוא או לשפץ את הנכס כדי להשביח אותו, וכו'. בהתאם להחלטה המשותפת עו"ד סוזאנה תוכל לרשום את הזכויות בנכס.

על מנת לזכות בפטור ממס שבח במכירתה של הדירה שירשתם יש צורך לעמוד במספר תנאים, ביניהם:

  • בבעלות המוריש היתה דירה זו בלבד
  • הדירה הוגדרה כדירת מגורים
  • היורש היה בן/בת זוג של הנפטר, צאצא שלו או בן/בת זוג של הצאצא.
  • המוריש היה תושב ישראל
  • אילו היה הנפטר מוכר בחייו היה פטור ממס שבח.

עוד יש לציין, שחלוקת הזכויות יכולה להשפיע גם היא על נושא המיסוי. כל עוד לא הוכנסו כספים מחוץ  לעזבון יוכלו היורשים להיות פטורים ממס בחלוקת הזכויות בינהם.

במידה והיורשים מחליטים למכור את הנכס שנים לאחר שהועבר אליהם בירושה, גם אז, במידה והתנאים לעייל קוימו יהיו פטורים ממס שבח, ללא כל קשר לעלות הדירה או השבחתה במהלך הזמן.

במידה וירשתם דירה בהתאם לצוואה, או אתם טוענים לזכות ירושת דירה, מומלץ להיעזר בליווי משפטי של עו"ד צוואות וירושות, אשר מכיר את החוק לבוריו, ויוכל לטפל עבורכם בנושא העברת הזכויות על הנכס וקידום עסקת המכירה.

עו"ד זוקוב תוכל לעזור לכם החל משלב איתור הצוואה ועד רישום הזכויות בנכס, וגם בתהליך מכירת הדירה, במו"מ מול הרוכשים, ניסוח הסכם מכר, טיפול בנושא מיסוי מקרקעין ועד מלוא העברת הזכויות.

מכירת דירה שהתקבלה בירושה