עורך דין רכישת דירה

רכישת דירה היא בד"כ אחת העסקאות הגדולות והמורכבות ביותר מבחינה כלכלית, הכרוכה בבירוקרטיה רבה, וטומנת בחובה סיכונים כספיים, אפשרות לטעויות ולמרבה הצער גם נפילת קורבן להונאה. לכן חשוב מאד לבדוק כל פרט באופן מדוקדק לפני רכישת דירה, בין אם אתם מתכוונים לרכוש דירה יד שניה או לרכוש דירה מקבלן. כדי לרכוש דירה בראש שקט בידיעה שאתם עושים את העסקה הטובה והמשתלמת ביותר עבורכם, לפני שסוגרים עסקה וחותמים על הסכם, כדאי להסתייע בשירותי עורך דין רכישת דירה. ייעוץ וליווי של עו"ד יכול לחסוך לכם הרבה דאגות, הרבה זמן והרבה כסף.

בדיקת רישום הנכס

אחת הבדיקות המקדמיות שיש לבצע לפני רכישת דירה היא בדיקת רישום הנכס. הנכס יכול להיות רשום במרשמים שונים כגון לשכת רישום המקרקעין (טאבו), רשות מקרקעי ישראל, חברה משכנת, משרד עו"ד שמייצגים חברה שהתפרקה וכו'. לאופן רישום הנכס יש השלכות על ניהול העסקה כולה והעלויות הצפויות.  בנוסף, בבדיקת רישום הנכס נבדקים בין היתר, שטח הדירה, הצמדות אם ישנן כגון מחסן/גג/חנייה, חובות או שיעבודים או עיקולים שחלילה רובצים על הנכס ועוד.

אמנם ניתן לברר פרטים על הדירה באופן עצמאי ואף באופן מקוון, אך ללא הבנה בתחום, ייתכן ולא תדעו מה לחפש, ובמידה וכן תגיעו לנתונים, יתכן ולא תדעו לפרש אותם כראוי.

עורך דין מקרקעין אשר מתמחה בעסקאות רכישה ומכירה יסייע לכם בבדיקה מדוקדקת ומלאה של רישום הנכס, וכן בשלבים הבאים בתהליך רכישת הדירה.

בדיקת רישום בעלי הזכויות

"אין אדם יכול להעביר את מה שאין לו". לעיתים, הנכס הנמכר לא רשום על שם מי שמוכר לכם אותו. זה יכול לנבוע מסיבות שונות. למשל, ירושה שלא נרשמה, עסקה קודמת שלא הושלמה ברישום, או חלילה הונאה.

עו"ד מקרקעין מבצע בדיקות הלימה בין מי שטוען כי הוא הבעלים לרישום בפועל, כדי להימנע ממצב בו "נופלים בפח" ומשלמים לאדם שאינו הבעלים האמיתי של הנכס. לעיתים נדרש להסדיר את זכויות המוכרים טרם הרכישה, ובמקרה זה עו"ד רכישה יוכל לעשות "עסקה על תנאי" או לנקוט בפתרון משפטי אחר.

ייעוץ והפחתת הוצאות

עורך דין רכישת דירה יבדוק את אופי העסקה ויעזור לכם לתכנן בהתאם את ההוצאות הצפויות כגון אגרות שונות ומיסים שיהיה עליכם לשלם על הנכס. בנוסף עו"ד יבדוק האם ישנה אפשרות להפחתת גובה המס ובמקרים מסוימים אף להשיג פטור מלא, והדבר יכול להתבטא בחיסכון כספי משמעותי.

ניהול מו"מ ועריכת חוזה מכר

עורך דין מקרקעין יסייע בניהול מו"מ מול המוכר כדי להשיג עבורכם את התנאים הטובים ביותר, עריכת טיוטות להסכם שמציע המוכר ויציע עריכות ושינויים אשר ישמרו על האינטרסים שלכם, ויקבע מנגנוני הגנה לכסף שהשקעתם בעסקה וכך להגן עליכם מהפסד. הסכם רכישת דירה יכלול בין היתר:

  • פירוט של אופן העברת התשלומים, תאריכים וסכומים
  • התחייבות של הצד המוכר לסלק משכנתא ולהסיר שעבודים והערות אזהרה אם קיימים
  • תאריך מסירת החזקה בדירה
  • פירוט הפרות שיחשבו כהפרות חוזה יסודיות ויאפשרו ביטול ההסכם, והפרות נוספות ואופן הטיפול בהן.

ליווי גם לאחר חתימה על ההסכם

עורך דין רכישת דירה ילווה אתכם גם לאחר החתימה על ההסכם בדיווח למיסוי מקרקעין, רישום משכנתא וכן רישום הנכס על שמכם.

תהליך רכישת דירה מסתיים רשמית רק לאחר שבקשת רישום הנכס במרשם הרלוונטי מאושרת. רישום סופי משמעו שהרוכשים מוגדרים כבעלים היחידים של הנכס, והם יכולים לעשות בו כפי רצונם במסגרת החוק. עם זאת, ישנם מקרים רבים מאד בארץ בהם אנשים חותמים על הסכם רכישה ומשלמים את מיטב כספם, אך הדירה אינה נרשמת כראוי במרשם על שמם. במקרה כזה ניתן להעביר את הבעלות על הדירה או למכור אותה לאדם אחר או לעקל אותה, ועל הרוכשים יהיה להוכיח את הזכויות שלהם בנכס בבית המשפט.

הליך הרישום שונה בהתאם לסוג הרכישה, למשל רכישת דירת יד שניה לעומת רכישה מקבלן, רכישת בית פרטי לעומת רכישת דירה בבית משותף ועוד. רישום הזכויות על הנכס באופן מסודר בליווי עורך דין יכול לחסוך לכם זמן רב והוצאות כספיות לא מבוטלות. אי רישום כחוק יכול לגרום לעיכוב במכירת הדירה בעתיד, ולגרור הוצאות מיותרות וגבוהות יותר על הסדרת העניין בדיעבד.

עו"ד סוזאנה זוקוב מתמחה בעסקאות מקרקעין, ותשמח ללוות אתכם עד לסיום מוצלח של תהליך רכישה כדאי ומשתלם.

חייגו עכשיו: 076-599-3481

עורך דין רכישת דירה