רכישת דירה לילדים

תהליך מכירה או רכישת דירה הינו מורכב, וכולל שלבים לא מעטים עד שמגיעים לשלב של חתימה על חוזה מכר דירה, הסכם אשר מפרט את תנאי העסקה, ולשלב הסופי והמיוחל של העברת הזכויות במרשם. כיום מרבית עסקאות המקרקעין נערכות בליווי עורך דין הן מצד המוכר והן מצד הקונה, ולכך סיבות טובות. למעשה, רצוי להסתייע בשירותי עורך דין מקרקעין עוד בשלבים מוקדמים יותר בתהליך בין אם אתם מוכרים או רוכשים, שכן ליווי גורם משפטי מקצועי יכול לחסוך לכם הרבה דאגות, זמן, וכסף והכל כדי להבטיח שתעשו את העסקה הטובה והנכונה ביותר עבורכם.

לא תמיד כשמגיעים אליי אנשים עם בקשה, היא בהכרח הדבר הטוב והנכון ביותר עבורם. תפקידי כעורכת דין הוא לפרוש בפניהם את כל האפשרויות העומדות בפניהן, במקרה זה, האפשרויות לרישום הנכס, ולייעץ להם לגבי הפתרון הטוב ביותר עבורם.

לא מזמן פנה אליי זוג וסיפר לי שהוא מעוניין לרכוש דירה בבאר שבע עבור הילדים, כדי 'שיהיו מסודרים'. שני הילדים סטודנטים בבאר שבע. לזוג יש כבר דירה, והם מעוניינים לרשום גם את הדירה החדשה על שמם. שאלתי מדוע הם רוצים לרשום את הדירה על שמם ולא על שם הילדים, שהרי עבורם הם רוכשים את הנכס. הזוג ענה שהוא פוחד שהילדים לא יסתדרו ביניהם, או שהם ייקחו החלטות לא נבונות לגבי הדירה.

מאחר וברשות הזוג היתה כבר דירה רשומה על שמם, רישום דירה נוספת על שמם יביא למיסוי גבוה מאד – 5% מס רכישה, מהשקל הראשון. לעומת זאת, אם ירשמו שליש על שמם ושליש נוסף על כל אחד מהילדים, ישלמו כחוק סכום מס נמוך יותר, רק על שליש מהדירה. בנוסף, במידה והילדים ירצו בעתיד לרכוש לעצמם דירה, זכויותיהם לא תיפגענה מאחר ושליש דירה לא ייחשב להם כדירה נוספת.

המלצה נוספת שנתתי לזוג היתה לרשום הערת אזהרה בטאבו על הימנעות מעשיית עסקה. הערה זו מאפשרת להגדיר תנאים למכירת הדירה, וכך למנוע מצב בו הילדים יעשו בדירה כרצונם, מבלי אישור ההורים. כך למעשה הזוג יוכל להגן על הנכס וההשקעה שלו, וכן להבטיח 'שלום בית' בין הילדים.

בעסקאות רכישה או מכירה של דירה יש פתרונות רבים לסיטואציות שונות, ולכן מומלץ להתייעץ עם עו"ד מקרקעין לפני שמתקדמים עם עסקה. עורך דין מנוסה ובקיא בחוק יוכל לייעץ לכם באשר לפתרון המשתלם והנכון ביותר עבורכם, לחסוך לכם כסף רב ולהעניק לכם שקט נפשי בידיעה כי האינטרסים שלכם מוגנים בצורה מיטבית עם מינימום סיכון מצידכם.

עורכת דין סוזאנה זוקוב מתמחה בליווי עסקאות מקרקעין ברחבי הארץ. היא מציעה ליווי משפטי אישי ומקיף במכירת או רכישת דירה, החל משלב הבדיקות המקדמיות של הנכס, במהלך המו"מ מול הצד השני, בעריכת חוזה המכר, ועד להעברת הזכויות על הנכס ורישומו על שם הבעלים החדשים.

מתכננים רכישה של דירה? צרו קשר לשיחת ייעוץ!

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

רכישת דירה לילדים