רכישת דירה מקבלן

החלטתם לקנות דירה מקבלן? רכישת דירה היא אחת מההוצאות הגדולות והחשובות שתעשו בחייכם. רבים טועים במחשבה כי עורך הדין של הקבלן הינו עורך דין אובייקטיבי אשר בה לשרת את שני הצדדים באופן שווה. חשוב להבין כי עורך הדין של הקבלן מייצג רק אותו, ולכן פועל לטובת האינטרסים שלו בלבד. עורך הדין של הקבלן אחראי על רישום הנכס על שמכם והוא מתחייב כלפיכם רק על כך. לכן חוזה מכר של דירה מקבלן הינו חד-צדדי ומאד דרקוני בהגנה על האינטרסים של הקבלן בלבד.

בכדי לוודא שתחתמו על הסכם מכר שיגן על האינטרסים והזכויות שלכם בצורה מלאה, יש להסתייע בשירותי עו"ד מקרקעין מקצועי ומנוסה. עורך דין מטעמכם יעבור על ההסכם בצורה מדוקדקת, ויערוך נספח שינויים אשר ידאג להגן על האינטרסים והזכויות שלכם בצורה מלאה. נספח זה יתייחס לסעיפי הסכם הקבלן, יוסיף הערות, התניות והגבלות, כדי שתוכלו להיות שקטים שהאינטרסים שלכם נשמרים.

להלן שתי דוגמאות לנקודות שחשוב לקחת בחשבון לפני חתימה על חוזה מכר של דירה מקבלן.

מועד מסירת דירה מקבלן

ראשית, נתייחס לעניין מועד המסירה. מועד מסירת החזקה אותו מציין הקבלן אינו בהכרח התאריך בו תקבלו את הדירה לידיכם, ולמעשה כמעט אף פעם זהו אינו התאריך בפועל. לעיתים הרוכשים מקבלים את הדירה לפני המועד הנקוב, ולרוב לאחריו. לדבר משמעויות מבחינתכם, הרוכשים. בהסכם הרכישה של הקבלן מצוין לרוב כי במקרה של מסירה מוקדמת, תהיו מחויבים להיכנס לדירה לפני המועד שנקבע בהסכם. במקרה כזה, במידה ואתם אינכם ערוכים כספית עדיין, יתכן והדבר יגרום לכם לנזק כלכלי. לדוגמה, במידה ואין לכם עדיין את כספי המשכנתא או שאתם עדיין שוכרים דירה ולמעשה תצטרכו להמשיך לשלם גם עליה במקביל עד לסיום הסכם השכירות. ניתן לפתור נושא זה על ידי ציון בהסכם שכניסה מוקדמת לנכס תהיה בכפוף להסכמת הקונה בכתב.

ומה בנוגע למקרה בו הקבלן מאחר במסירת הנכס? לא פעם קורה שמועד סיום הפרויקט מתעכב בכמה חודשים ואף שנה ויותר. גם כאן יכול להיגרם לרוכשים נזק משמעותי עקב הצורך, למשל, לשכור דירה לזמן ארוך יותר מכפי שציפיתם, התכנון לגבי מעבר הילדים למסגרות חינוך חדשות ישתבש ועוד. גם כאן ניתן לראות את החשיבות של מתן התייחסות מיוחדת בהסכם מול הקבלן לנושא מועד המסירה, והמשמעויות של מסירה מוקדמת או מאוחרת, בכדי להגן עליכם, הרוכשים. יש לוודא כי המנגנון לפיצוי עומד בהלימה לחוק, וזאת כדי שתקבלו את מה שמגיע לכם.

טיפול בליקויי בניה ואי התאמות

נקודה נוספת שיש לתת עליה את הדעת בהסכם המכר מול הקבלן היא נושא הטיפול בליקויי בניה. פעמים רבות מתגלים ליקויי בניה או אי התאמות, ולרוב בהסכם המכר יצויין כי הקבלן יטפל בתיקון ליקויים, אם יתגלו, במסגרת שנת הבדק במהלכו יש לו אחריות על התיקונים, אך הוא עושה זאת ביום מרוכז אחד. חשוב להגדיר בחוזה המכר נספח שינויים אשר יכלול, בין היתר, מסגרת זמנים לטיפול בליקויים מיום הקריאה.

זקוקים לייעוץ וליווי משפטי ברכישת דירה מקבלן?
עו"ד סוזאנה זוקוב בעלת ניסיון רב בליווי עסקאות מקרקעין בכל רחבי הארץ, ובכלל זאת עסקאות רכישה מקבלן. צרו קשר עכשיו להתייעצות עם עו"ד זוקוב.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

רכישת דירה לילדים